Jdi na obsah Jdi na menu
 


Objevil se trojský kůň pro mobily s Androidem

17. 10. 2010

Pro mobilní telefony s OS Android se objevil nový virus trojského koně, který rozesílá z mobilu sms zprávy na premium čísla (tzn. vysoká cena sms). Tento virus se šíří hlavně z ruských stránek s pornem (ostatně jako vždy). Vypadá to jako normální server s pornografií, avšak pro přehrávání to po vís chce nainstalovat doplněk pornplayer.apk . Ten však po spuštění začne rozesílat sms zprávy, které stojí více než sto korun.


První trojský kůň pro operační systém Android není příliš sofistikovaným virem. Stále předpokládá, že si ho do telefonu musí dobrovolně a vědomě nainstalovat sám uživatel. Aplikace se přitom v základu jmenuje Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.apk a tváří se jako přehrávač médií. Jako první virus odhalila firma Kaspersky, známý výrobce antivirových programů. Již samotný název odradí, ale útočníci ho mohou velmi snadno změnit. I tak má uživatel stále šanci poznat, že něco nehraje. Je pravděpodobné, že aplikace při pokusu o spuštění nebude fungovat. Podezřelá může být i její velikost pouhých 13 KB.

Při instalaci programů do telefonů s Androidem je tak potřeba věnovat zvýšenou pozornost výpisu funkcí, ke kterým má instalovaný program přistupovat. Tento seznam se objeví vždy před začátkem stahování každé aplikace a uživatel ho často nevědomky přeskočí. Může se tu skrývat důležitá indicie k tomu, že program nemusí dělat jen to, na co se tváří. Nebylo by třeba podezřelé, kdyby měl hudební přehrávač přístup k vašim SMS?


zdroje: idnes.cz, panickov.tk

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář