Jdi na obsah Jdi na menu
 


Padělaný software může ukrást peníze z účtu!

16. 11. 2010

Padělky značkového oblečení a doplňků dokáže poznat skoro každý. Stejný problém, avšak mnohem horší následky, jsou však spojené s padělky počítačového softwaru. Rizikem přitom nejsou jen vyhozené peníze, ale i třeba zavirovaný počítač nebo v horším případě vykradený bankovní účet.

Padělky softwaru, které si lidé kupují v dobré víře a s pocitem, že příjemně ušetřili, nejsou bohužel nijak výjimečné. Stačí vyhledat na některém aukčním serveru oblíbené programy, jako jsou Windows 7 nebo nejnovější verze Microsoft Office 2010. Někdy jde přímo o snahu prodat skutečně padělaný software s  napodobenými ochrannými prvky, jindy o software s neplatnou licencí, například při samostatném prodeji jedné ze tří licencí k sadě programů Microsoft Office pro studenty a domácnosti, které lze sice používat na třech počítačích, ale v rámci jedné domácnosti.

O tom, jak je hrozba reálná, se přesvědčil i Petr V. z Vysočiny, který narazil na padělek, když se snažil koupit co nejvýhodněji novou verzi operačního systému Windows 7 Ultimate. Prodejce se tvářil seriózně a nabízel doklad o prodeji softwaru. Když ale objednaný balíček dorazil, na DVD chyběly ochranné prvky a faktura byla zfalšovaná. Podvodník navíc pro prodej padělaného softwaru použil účet prostředníka - bílého koně. Petr tak ve výsledku za své peníze dostal jen kus plastu. Padělaný software nešlo nainstalovat, protože k němu chyběl platný produktový klíč.

Podobnou zkušenost má i David K. z Trutnovska: "Prodejce nabízel software, který podle obrázků a popisu vypadal naprosto v pořádku a navíc byl za polovinu standardní ceny. Přišlo mi to podezřelé, ale říkal jsem si, že daný aukční portál je velký, má celostátní reklamy a nikdo by na něm nic nelegálního neprodával. Výsledkem je, že mám dva nelegální produkty Windows 7, které nemohu užívat, a přišel jsem o peníze."

I při své smůle měli však Petr i David velké štěstí. Patřili totiž mezi oběti podvodníka, který chtěl vydělat pouhým prodejem bezcenných DVD. Existují i horší případy. U padělaného a nelegálního softwaru je obvyklé, že kromě slibovaných programů obsahují i nechtěné dárky v podobě trojských koní a dalších škodlivých programů. Takzvaný malware dokáže v lepším případě jen zpomalit fungování počítače, v horším ale i krást hesla k internetovým službám nebo čísla platebních karet. Očekávaná úspora několika set nebo tisíc korun ve srovnání s originálním softwarem se tak nakonec promění ve vyčerpávající běhání po policii, komunikaci s bankou a strach, že se peníze ukradené z bankovního účtu již nevrátí.

Pokud chcete možným problémům s padělaným softwarem předejít, navštivte stránky www.legalnisoftware.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace o tom, jak legálnost softwaru ověřit.

Jak poznat padělky a nelegálně nabízený software

Cena - extrémně nízká cena ve srovnání s běžnou nabídkou originálního softwaru je vždy důvodem ke zvýšení pozornosti. Výrobci software často nabízejí akční balíčky nebo slevy, informace o nich ale vždy zveřejňují v tisku nebo na svých webových stránkách. Microsoft například začal v Česku nabízet balíček pro upgrade tří počítačů v jedné domácnosti na Windows 7 za 3990 korun nebo sadu aplikací Microsoft Office 2010 pro studenty a domácnosti za 1990 korun.

Prodejce - důvěryhodný prodejce výpočetní techniky nebo online obchod nebude prodávat nelegální software. Mnohem větší pozornost je nutné věnovat při nákupech v méně známých online obchodech a na aukčních serverech. Vždy je vhodné zkontrolovat údaje, které o sobě prodejce uvádí. Absence kontaktních údajů je důvodem k podezření, stejně jako malý počet uskutečněných obchodů na aukčních serverech nebo negativní hodnocení předchozích zákazníků.

Balení - originální software má na svém balení často celou řadu bezpečnostních prvků, které padělatelé mohou jen obtížně napodobit. Například u softwaru od Microsoftu jde o certifikáty pravosti, unikátní tvar balení nebo holografický povrch instalačních médií.

Licence - mezi oblíbené triky nepoctivých prodejců patří prodej softwaru, který není padělaný, ale který lze používat jen za specifických podmínek. Jde například o prodej licencí Windows s označením Academic (určený pouze pro vzdělávací instituce) nebo Corporate (pouze pro firemní zákazníky s licenční smlouvou). Pokud si zákazník takový software koupí, bude software nevědomky používat nelegálně.

via Blesk.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář