Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se připojit na FTP s Total Commanderem

15. 1. 2011

Nejčastějším způsobem kopírování souborů z vlastního počítače na internetový server je protokol FTP. Jedním z nejoblíbenějších programů, které FTP umějí je Total Commander (obecně se takovému programu říká FTP klient).

Co potřebujeme na FTP

Nejprve musíme mít doménu někde umístěnou (např.webzdarma.cz,www.sweb.cz atd...). Při výběru freehostingu ale musíte dávat pozor na to, že některé bezplatné hostingy v základní verzi FTP přenos nenabízejí, ale příklady, co jsme si vyjmenovali FTP poskytují.

Stažení a instalace Total Commanderu

Total Commander si můžete stáhnout ze stránkách výrobce: http://www.ghisler.com/amazons3.php

Na stránce kliknete odkaz na "download" nebo něco takového a stáhnout si soubor na disk.

Po instalaci zkuste Total Commander pustit. V bezplatné verzi je potřeba zmáčknout jedno ze tří očíslovaných tlačítek. Program Total Commander vytvořil jeden člověk, Švýcar Christian Ghisler. Můžete mu za program zaplatit a této zdržovačky se tím zbavit.

Připojení na FTP

Máme naistalováno a připojíme se. Nahoře v liště klikneme na "Síť" a v nabídce máme Protokol FTP. Buď můžeme přes URL adresu (tzn.,že zadáme adresu poskytovatele např. ftp.sweb.cz, a vyplníme uživatelské jméno a heslo. Relace se neuloží, ale pokud klikneme na "Odpojení", tak se nás total commander zeptá, zda chceme relaci uložit. Můžeme kliknout na "Ano". Pak stačí jen kliknout na "Síť" > "Protokol FTP - připojit k serveru... a vybereme si relaci a klikneme na "Připojit"). Nebo si vše nastavíme předem. Klikneme na "Síť" > "Protokol FTP - připojit k serveru... a vše si nastvíme. Klikneme na "Nové připojení".

http://nd04.jxs.cz/079/507/5d252999b5_72694406_o2.png

První chlívek Relace není důležitý. Napíšete název, který popisuje připojení pro vás. Tento název se potom bude objevovat v nabídce uložených připojení.

Hostitel je ftp adresa. Měli byste ji získat od poskytovatele hostingu. Pokud nevíte, zkuste ftp.název-domény.cz nebo něco v tom smyslu. Ale může se lišit. Neobsahuje lomítka ani dvojtečky!

Anonymní login není váš případ -- naopak budete používat jméno a heslo.

Jméno uživatele i heslo získáte od svého poskytovatele hostingu. Heslo doporučuju v Total Comanderu nikdy neukládat. Sice to usnadní práci, ale existují viry, které ho umějí rozšifrovat a potom zaplevelit stránky.

Další nastavení nejsou pro připojení důležitá.

Vzdálený adresář je nejčastěji prostě root, tedy lomítko. Jestliže chcete po připojení na vzdáleném serveru automaticky přejít do jiného adresáře, napište jeho jméno za lomítko.

Místní adresář je užitečná věcička.

Použít firewall nebo pasivní režim přenosu se hodí v případě, že je místní síť nějakým způsobem víc zabezpečená. Přepíná se to hlavně při problémech. Zkuste něco z toho zapnout, kdyby se nedařilo připojit a měli byste podezření na místní síť.

Zde vidíme výslednou práci:

http://nd04.jxs.cz/459/329/87d388f962_72694644_o2.png

Samozřejmě bude mít jiný názvy serveru atd. To jenom ukázka, abyste věděli, že se to zobrazuje. Stačí jen vybrat relaci a kliknout na "Připojit". Pokud máte jednu tak je to jednoduché. Jsou i tací, kteří jich mají např. 10. Ono kdybych si měl přidat všechny relace, které  používám, tak by to těch 10 bylo. Laughing

(c) Petr, PC Rady, Jak psát web

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář