Jdi na obsah Jdi na menu
 


WWW a FTP

30. 11. 2010

Článek navazuje na VPN, SSL a HTTPS

S protokolem WWW se setkáváme, když se připojíme na nějakou stránku.

Např. www.seznam.cz. Lepší je dát před to i http://.

O WWW:

World Wide Web (WWW) je ve volném překladu "celosvětová pavučina", je označení pro aplikace internetového protokolu HTTP. Je tím myšlena soustava propojených hypertextových dokumentů.

V češtině se slovo web často používá nejen pro označení celosvětové sítě dokumentů, ale také pro označení jednotlivé soustavy dokumentů dostupných na tomtéž webovém serveru nebo na téže internetové doméně nejnižšího stupně (internetové stránce).

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL, jehož součástí je i doména a jméno počítače. Název naprosté většiny těchto serverů začíná zkratkou www, i když je možné používat libovolné jméno vyhovující pravidlům URL.

Protokol HTTP je dnes již používán i pro přenos jiných dokumentů, než jen souborů ve tvaru HTML a výraz World Wide Web se postupně stává pro laickou veřejnost synonymem pro internetové aplikace.

S FTP už se tak často nesetkáváme. Pojďme si povědět, co to je.

FTP (File Transfer Protocol) je v informatice protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí počítačové sítě. Využívá protokol TCP z rodiny TCP/IP a může být požíván nezávisle na použitém operačním systému (je platformně nezávislý). Definován byl v roce 1985 v RFC 959 a rozšířen byl v roce 1997 v RFC 2228. Jeho podpora je součástí webových prohlížečů nebo specializovaných programů (tzv. FTP klientů).

Využití FTP

FTP můžeme využít například pro přenos souborů. Pokud třeba nahráváte hodně souborů na nějaký server, tak se vám hodí FTP, protože můžete si označit "X" souborů a nahrát na server.

Jaký program používáme

Já používam Total Commander, který podporuje FTP. O Total Commanderu si můžete přešíst ZDE.

Jak se připojit na FTP server

První co musíte udělat je stáhnout si FTP klienta. Mnoho operačních systémů má již integrovaný nějaký tento program. Pro spuštění FTP klienta ve Windows otevřete příkazovou řádku (klikněte na tlačítko Start, potom na Spustit, do okénka napište CMD a potvrďte stiskem klávesy Enter). Napište FTP a odešlete. Nyní se můžete příkazem open název serveru připojit k ftp server. např.:

-----------------------------

open ftp.freebsd.org

-----------------------------

Nyní jste připojeni na server ftp.freebsd.org. Tento server podporuje anonymní připojení, takže jméno uživatele může být třeba "ftp" nebo "anonymous" a heslo emailová adresa (nebo může být prázdné, někdy je vyžadován alespoň znak "@"). Jestliže server nepodporuje anonymní přihlašování, musíte jako jméno a heslo zadat údaje získané od administrátora serveru nebo pověřené osoby. Např:

-------------------

user ftp

-------------------

další informace můžete zobrazit napsáním příkazu "help". Naprostá většina anonymních serverů umožňuje pouze čtení dat, takže umožní jen stažení souborů do vašeho počítače, u některých funguje i nahrávání dat na server.

Někdy je potřeba okamžitě odkázat na ftp server, který je zabezpečený heslem a neposílat přihlašovací údaje zvlášť. (Např. u webového prohlížeče) Adresa pak má následující tvar:

ftp://<uživatelské jméno>:<heslo>@<adresa serveru + adresář>

Více návodů na FTP najdete např. ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář