Jdi na obsah Jdi na menu
 


Software na tvorbu modelů

11. 2. 2019

Každý model musí někde začít. Zde je možno použít profesionální CAD softwary, ve kterých se model navrhne. Popřípadě 3D skenováním si fyzický model naskenujeme a poté vytiskneme repliku, ale to o tom třeba někdy v budoucnu smiley. Představíme si takové základní CAD systémy, které lze využít pro tvorbu modelů.

Modelovací CAD/CAE systémy lze rozdělit do 2 základních kategoriích – placené a zdarma. My si nějaké zástupce z výše uvedených řad představíme.

Ad a) Placené programy

Autodesk Inventor

Mezi nejznámější CAD systém pro navrhování patří Inventor od firmy Autodesk. Obsahuje funkce pro adaptivní a parametrické 3D navrhování, tvorbu 2D výkresové dokumentace, prezentace a fotorealistické vizualizace a animace, i správu dokumentů a konstrukčních dat. Inventor je světově nejprodávanější strojírenskou 3D CAD aplikací. Mezi výhody patří v jednoduchosti ovládání. Co se týče modelování, naučí se s tím snad každý, kdo nikdy v CADu nedělal. Za tohle má aplikace velké plus. Postupem času se naučíte další funkce, která aplikace umí. Je to jen o zkušeností s programem. Druhé plus je, že aplikace má už zabudované katalogy v sobě včetně ČSN norem, takže když tvoříte sestavu, nepotřebujete si hledat v tabulkách různé rozměry šroubků a modelovat je. Třetí velké plus jsou generátory ozubených kol a ložisek. Stačí jen zadat parametry jako je například modul ozubeného kola nebo vzdálenost os a zbytek si CAD (většinou) dopočte sám a popřípadě si pak model kola můžete editovat podle sebe. Přidáte například vybrání nebo další součást apod. U ložisek už trochu musíte znát, jaké se dělají podle tabulek. Na druhou stranu hlavní nevýhoda tohoto programu je cena. Je pravda, že studenti mají program zdarma, ale licence pro firmy se pohybuje něco kolem 20 000 korun, což pro menší firmy může být klíčová role pro koupi programu.

Siemens NX

Siemens NX je popřední CAD / CAM / CAE systém založený na nejlepších dostupných technologiích pro vytváření produktů jakýkoliv složitosti. Hlavním cílem tohoto systému je v konečném důsledku snížení nákladů potřebných pro vývoj produktu, zlepšení kvality a snížení času na výrobu. To umožňuje společnosti v krátkodobém horizontu návratnost investicí vynaložených na nákup a implementaci Unigraphics. V Rusku, Unigraphics má silnou pozici díky rozsáhlé možnosti využiti systému v různých průmyslových odvětvích (letectvo, automobilový průmysl, strojařství, atd) a využití moderních technologií, které poskytují inovativní řešení pro uživatele MCAD ve všech fázích vývoje produktu. Mezi hlavní výhody patří to, že už se jedná o pokročilejší CAD systém a máme více funkcí k dispozici. Ovšem tuto výhodu vyvažuje hlavní nevýhoda – cena. Oproti výše zmíněnému Inventoru není zdarma pro studenty a nekomerční využití.  Proto většina škol využívá Inventor jako program pro výuku v CAD systémech.

 DS Catia

Mezi takový top CAD systémy patří Catia od firmy Dassault Systèmes. Jedná se o programový systém podporující trojrozměrný interaktivní návrh, výrobu a inovace velmi složitých strojírenských výrobků po celou dobu jejich životnosti. Výhoda toho systému je ta, že obsahuje moduly pro CNC stroje a máme možnost simulace obrábění, než součást pošleme do výroby. Aplikace dále vypíše i G-Kód pro NC stroj. Ovšem nevýhoda tohoto systému je jeho cena. Software opět není zdarma pro studenty (jen na vyžádání pro promo akcí) a cena pro firmy se pohybuje okolo 4 milionů KČ za rok.

Ad b) Zdarma

OpenSCAD

Jste-li zvyklí na interaktivní 3D modelování, kdy s využitím různých nástrojů ve virtuálním prostředí socháte nějakou organickou strukturu nebo modelujete konstrukční díl či funkční sestavu, spartánské prostředí OpenSCADu vás napoprvé možná zaskočí. Aplikace vyvíjená od roku 2009 je spíše 3D kompilátorem předem připravených textových souborů – skriptů, které popisují objekty.  Dá se říci, že se jedná o praktické užití analytické geometrie ze střední/vysoké školy. Jejich trojrozměrné zobrazení, které si následně můžete vyexportovat třeba do povrchového STL souboru pro tisk, je tedy dáno postupně zpracovávanými, snadno měnitelnými parametry.

openscad.png

Blender

Tento nástroj pro 3D grafiku si v ničem nezadá s drahými profesionálními aplikacemi a právem disponuje silnou uživatelskou i nadšeneckou komunitou. Blender je bezplatný program umožňující 3D modelování, animace, renderování, interaktivní vytváření a přehrávání. Na projektu vývojáři neustále pracují a vydávají nové a nové verze, které vylepšují ovládání, prostředí a přidávají propracovanější funkce.

Google Sketch-UP

S Google SketchUp lze vytvářet velice propracované a efektní trojrozměrné modely, přičemž hlavní specializací programu jsou návrhy staveb (budov) a jejich interiérů. Díky tomu, že je program z rodiny Google aplikací se můžete těšit na provázání s dalšími jeho službami, např. Street View. Modelování v programu přitom není až tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát

Zdroje:

https://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-bezplatny-program-pro-3d-modelovani/sc-3-a-163845/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář